Bourns Inc. PM105-681K-RC
PM105-681K-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM105-681K-RC
Brief Description
FIXED IND 680UH 280MA 2.25 OHM
Datasheet Download
PM105-681K-RC.pdf
Availability of PM105-681K-RC
QUANTITY
PM105-681K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM105-681K-RC
Internal Part NumberEIS-PM105-681K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationPM105 Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesPM105
Material - CoreFerrite
Inductance680µH
Tolerance±10%
Current Rating280mA
Current - Saturation650mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.25 Ohm
Q @ Freq12 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant2.1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.386" L x 0.386" W (9.80mm x 9.80mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM105-681K-RC
Related LinksPM105-, PM105-681K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM105-681K-RC Details Description
Related parts for PM105-681K-RC
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
PGM ADPT FOR 7700/7751 SERIES (8 datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 390 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 480MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
Crystal 37.4000MHz 10ppm 9pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
2.5MM PITCH BATT PLUG ASSY 8POS datasheet.pdf