Bourns Inc. PM105S-120M
PM105S-120M picture photo
Mfg. Part Number
PM105S-120M
Brief Description
FIXED IND 12UH 2.31A 60 MOHM SMD
Datasheet Download
PM105S-120M.pdf
Availability of PM105S-120M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM105S-120M Order Process
Ship out your order
Specifications of PM105S-120M
Internal Part NumberEIS-PM105S-120M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyFixed Inductors
SeriesPM105S
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±20%
Current Rating2.31A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant27MHz
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.362" W (10.00mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM105S-120M
Related LinksPM105, PM105S-120M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM105S-120M Details Description
Related parts for PM105S-120M
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
LIGHT CURTAIN HAND 790MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 9.09 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
350 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf