Bourns Inc. PM105SB-100M-RC
PM105SB-100M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM105SB-100M-RC
Brief Description
FIXED IND 10UH 2.1A 60 MOHM SMD
Datasheet Download
PM105SB-100M-RC.pdf
Availability of PM105SB-100M-RC
QUANTITY
PM105SB-100M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM105SB-100M-RC
Internal Part NumberEIS-PM105SB-100M-RC
FamilyFixed Inductors
SeriesPM105SB
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating2.1A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq39 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant29MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.390" L x 0.390" W (9.90mm x 9.90mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM105SB-100M-RC
Related LinksPM105SB, PM105SB-100M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM105SB-100M-RC Details Description
Related parts for PM105SB-100M-RC
RES SMD 300 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
JUMPER LOW PRO DR MULTI datasheet.pdf
SENSOR CURRENT 10A, 15A, 20A datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL ECO SOT23-6 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC XO 9.2222MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
LIGHT PIPE 3MM RND LENS datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 18 OHM 14SOIC datasheet.pdf