Bourns Inc. PM105SB-220M-RC
PM105SB-220M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM105SB-220M-RC
Brief Description
FIXED IND 22UH 1.4A 80 MOHM SMD
Datasheet Download
PM105SB-220M-RC.pdf
Availability of PM105SB-220M-RC
QUANTITY
PM105SB-220M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM105SB-220M-RC
Internal Part NumberEIS-PM105SB-220M-RC
FamilyFixed Inductors
SeriesPM105SB
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating1.4A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Q @ Freq35 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant18MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.390" L x 0.390" W (9.90mm x 9.90mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM105SB-220M-RC
Related LinksPM105SB, PM105SB-220M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM105SB-220M-RC Details Description
Related parts for PM105SB-220M-RC
RECEIVER IR REM CTRL 3V 40KHZ datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK PWM TSOT23-6 datasheet.pdf
IC IR XMITTER/GEN HI-FI 44-TQFP datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
MICROFIT BMI RA DR HDR PEGS datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
PLUG-INSIDE ROLLER PLUNGER SPDT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 450MA 550 MOHM datasheet.pdf