Bourns Inc. PM1210-100J
PM1210-100J picture photo
Mfg. Part Number
PM1210-100J
Brief Description
FIXED IND 10UH 150MA 2.5 OHM SMD
Datasheet Download
PM1210-100J.pdf
Availability of PM1210-100J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM1210-100J Order Process
Ship out your order
Specifications of PM1210-100J
Internal Part NumberEIS-PM1210-100J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM1210
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±5%
Current Rating150mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.5 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant36MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.086" (2.20mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM1210-100J
Related LinksPM121, PM1210-100J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM1210-100J Details Description
Related parts for PM1210-100J
IC OPAMP ISOLATION 50KHZ 16DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 49.88VC AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:5 2GHZ 20TSSOP datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 2-INP US8 datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 10A TO-220 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf