Bourns Inc. PM1210-330J
PM1210-330J picture photo
Mfg. Part Number
PM1210-330J
Brief Description
FIXED IND 33UH 70MA 5.6 OHM SMD
Datasheet Download
PM1210-330J.pdf
Availability of PM1210-330J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM1210-330J Order Process
Ship out your order
Specifications of PM1210-330J
Internal Part NumberEIS-PM1210-330J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±5%
Current Rating70mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5.6 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant17MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.086" (2.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM1210-330J
Related LinksPM121, PM1210-330J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM1210-330J Details Description
Related parts for PM1210-330J
IC VREF SERIES 10V TO92-3 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.65V 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V 1111 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
HEX STANDOFF 8-32 BRASS 9MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 25A 120VAC datasheet.pdf
RELAY GEN PUR datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 258.6VC AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSEM U.FL-U.FL 200MM datasheet.pdf
OSC TCXO 10.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf