Bourns Inc. PM1210-5R6J-RC
PM1210-5R6J-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM1210-5R6J-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 160MA 1.6 OHM
Datasheet Download
PM1210-5R6J-RC.pdf
Availability of PM1210-5R6J-RC
QUANTITY
PM1210-5R6J-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM1210-5R6J-RC
Internal Part NumberEIS-PM1210-5R6J-RC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationPM1210 Material Declaration
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
PM1210 Series Apr/2014
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM1210
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±5%
Current Rating160mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.6 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.086" (2.20mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM1210-5R6J-RC
Related LinksPM1210-, PM1210-5R6J-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM1210-5R6J-RC Details Description
Related parts for PM1210-5R6J-RC
RES SMD 25.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 250NH 50A 0.43 MOHM datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 GRN/GRN/ORN DIFF datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 18.92MM datasheet.pdf
RES 220 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 10NS 256FPBGA datasheet.pdf
BLZ 5.00/14/270F SN BK datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 50W datasheet.pdf