Bourns Inc. PM1210-6R8J-RC
PM1210-6R8J-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM1210-6R8J-RC
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 150MA 1.8 OHM
Datasheet Download
PM1210-6R8J-RC.pdf
Availability of PM1210-6R8J-RC
QUANTITY
PM1210-6R8J-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM1210-6R8J-RC
Internal Part NumberEIS-PM1210-6R8J-RC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPM1210 Series Apr/2014
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±5%
Current Rating150mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.8 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant45MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.086" (2.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM1210-6R8J-RC
Related LinksPM1210-, PM1210-6R8J-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM1210-6R8J-RC Details Description
Related parts for PM1210-6R8J-RC
IC PROGRAM 3.000V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
RES 100K OHM 2.5W 10% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.45A 4WLCSP datasheet.pdf
LOW PEAK DUAL ELEMENT 11A 600V A datasheet.pdf