Bourns Inc. PM1210-R047J
PM1210-R047J picture photo
Mfg. Part Number
PM1210-R047J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47NH 450MA 300 MOHM
Datasheet Download
PM1210-R047J.pdf
Availability of PM1210-R047J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM1210-R047J Order Process
Ship out your order
Specifications of PM1210-R047J
Internal Part NumberEIS-PM1210-R047J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM1210
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance47nH
Tolerance±5%
Current Rating450mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq26 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant1.2GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.086" (2.20mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM1210-R047J
Related LinksPM1210, PM1210-R047J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM1210-R047J Details Description
Related parts for PM1210-R047J
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 5V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 10-MSOP datasheet.pdf
IC CNTRLR CHARGE LI+ 16-QSOP datasheet.pdf
IC TRIPLE RS232 DVR/RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V JB 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W datasheet.pdf
TVS DIODE 300VWM 486VC DO214AB datasheet.pdf
CAP FILM 220UF 10% 160VDC AXIAL datasheet.pdf