Bourns Inc. PM12565S-221M
PM12565S-221M picture photo
Mfg. Part Number
PM12565S-221M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 220UH 1.2A 328 MOHM
Datasheet Download
PM12565S-221M.pdf
Availability of PM12565S-221M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM12565S-221M Order Process
Ship out your order
Specifications of PM12565S-221M
Internal Part NumberEIS-PM12565S-221M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM12565S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±20%
Current Rating1.2A
Current - Saturation1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)328 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM12565S-221M
Related LinksPM1256, PM12565S-221M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM12565S-221M Details Description
Related parts for PM12565S-221M
IC GATE OR/NOR 4INPUT ECL 8TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.56UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS UNIV-M-N-L ORANGE datasheet.pdf
IC FIFO BI SYNC 256X18 64-TQFP datasheet.pdf
DISPLAY 0.80 SGL DGT CA ORN TH datasheet.pdf
RES SMD 10.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISR 4.38V SOT23-3 datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS INLINE PIN datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 91PF 250V 5% NP0 0805 datasheet.pdf