Bourns Inc. PM12565S-330M
PM12565S-330M picture photo
Mfg. Part Number
PM12565S-330M
Brief Description
FIXED IND 33UH 3.4A 49 MOHM SMD
Datasheet Download
PM12565S-330M.pdf
Availability of PM12565S-330M
QUANTITY
PM12565S-330M Order Process
Ship out your order
Specifications of PM12565S-330M
Internal Part NumberEIS-PM12565S-330M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM12565S
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±20%
Current Rating3.4A
Current - Saturation2.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)49 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM12565S-330M
Related LinksPM1256, PM12565S-330M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM12565S-330M Details Description
Related parts for PM12565S-330M
SSD 64GB 2.5" UATA datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V Y5V 0603 datasheet.pdf
RES SMD 36.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SET PROD GS38 COMPLIANT 1000V datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DUAL 1800V Y1-CU datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 6POS 94V-0 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 237K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.73K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CBL 1COND 20AWG 4000V SLAT 1000' datasheet.pdf