Bourns Inc. PM125S-151M-RC
PM125S-151M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM125S-151M-RC
Brief Description
FIXED IND 150UH 850MA 400 MOHM
Datasheet Download
PM125S-151M-RC.pdf
Availability of PM125S-151M-RC
QUANTITY
PM125S-151M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM125S-151M-RC
Internal Part NumberEIS-PM125S-151M-RC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPM125S Series Feb/2014
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM125S
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating850mA
Current - Saturation1.18A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.496" L x 0.457" W (12.60mm x 11.60mm)
Height - Seated (Max)0.233" (5.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM125S-151M-RC
Related LinksPM125S-, PM125S-151M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM125S-151M-RC Details Description
Related parts for PM125S-151M-RC
BOX ABS GRAY 10.43"L X 7.28"W datasheet.pdf
CAP CER 62PF 150V 0606 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5MM datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS62230-574 datasheet.pdf
RES 825K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
DIODE MODULE 40V 100A TO249AB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
OSC VCTCXO 80.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf