Bourns Inc. PM125S-221M-RC
PM125S-221M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM125S-221M-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 220UH 700MA 520 MOHM
Datasheet Download
PM125S-221M-RC.pdf
Availability of PM125S-221M-RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM125S-221M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM125S-221M-RC
Internal Part NumberEIS-PM125S-221M-RC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPM125S Series Feb/2014
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM125S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±20%
Current Rating700mA
Current - Saturation950mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)520 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.496" L x 0.457" W (12.60mm x 11.60mm)
Height - Seated (Max)0.233" (5.90mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM125S-221M-RC
Related LinksPM125S-, PM125S-221M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM125S-221M-RC Details Description
Related parts for PM125S-221M-RC
MOSFET 2N-CH 40V 3.4A 8-SOIC datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY RG58/U 60" datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 3.23A 30 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
IC REG LDO 5.5V 0.15A 8-SOIC datasheet.pdf