Bourns Inc. PM125S-221M
PM125S-221M picture photo
Mfg. Part Number
PM125S-221M
Brief Description
FIXED IND 220UH 700MA 520 MOHM
Datasheet Download
PM125S-221M.pdf
Availability of PM125S-221M
QUANTITY
PM125S-221M Order Process
Ship out your order
Specifications of PM125S-221M
Internal Part NumberEIS-PM125S-221M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±20%
Current Rating700mA
Current - Saturation950mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)520 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.496" L x 0.457" W (12.60mm x 11.60mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM125S-221M
Related LinksPM125, PM125S-221M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM125S-221M Details Description
Related parts for PM125S-221M
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 3.4 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 15VOUT SMD datasheet.pdf
RES 17.6K OHM 10W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
REPAIR KIT CAULKMASTER SEAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 400mA (Flash) Camera Flash 25-TFBGA (3x3) datasheet.pdf