Bourns Inc. PM125SH-102M-RC
PM125SH-102M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM125SH-102M-RC
Brief Description
FIXED IND 1MH 680MA 1.7 OHM SMD
Datasheet Download
PM125SH-102M-RC.pdf
Availability of PM125SH-102M-RC
QUANTITY
PM125SH-102M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM125SH-102M-RC
Internal Part NumberEIS-PM125SH-102M-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Material - CoreFerrite
Inductance1mH
Tolerance±20%
Current Rating680mA
Current - Saturation600mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.7 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant1.8MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM125SH-102M-RC
Related LinksPM125SH, PM125SH-102M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM125SH-102M-RC Details Description
Related parts for PM125SH-102M-RC
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
MAGNIFIER EYE LOUPE 4X 1" LENS datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 836MHZ 0603 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK STR BLK 18POS datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 430MA 600 MOHM datasheet.pdf
Connector Header 72 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP POLYMER 47UF 20% 10V T/H datasheet.pdf