Bourns Inc. PM125SH-102M-RC
PM125SH-102M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM125SH-102M-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1MH 680MA 1.7 OHM SMD
Datasheet Download
PM125SH-102M-RC.pdf
Availability of PM125SH-102M-RC
QUANTITY
PM125SH-102M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM125SH-102M-RC
Internal Part NumberEIS-PM125SH-102M-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM125SH
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1mH
Tolerance±20%
Current Rating680mA
Current - Saturation600mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.7 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant1.8MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM125SH-102M-RC
Related LinksPM125SH, PM125SH-102M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM125SH-102M-RC Details Description
Related parts for PM125SH-102M-RC
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 5W AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 1.5KV NP0 1210 datasheet.pdf
SENS 50PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
RES 9.1M OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC AXIAL datasheet.pdf
RES 16K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RELEATIVE HUMIDITY TEMP METER datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 3W DO204AL datasheet.pdf