Bourns Inc. PM125SH-102M
PM125SH-102M picture photo
Mfg. Part Number
PM125SH-102M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1MH 400MA 1.53 OHM SMD
Datasheet Download
PM125SH-102M.pdf
Availability of PM125SH-102M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM125SH-102M Order Process
Ship out your order
Specifications of PM125SH-102M
Internal Part NumberEIS-PM125SH-102M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM125SH
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1mH
Tolerance±20%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.53 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM125SH-102M
Related LinksPM125S, PM125SH-102M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM125SH-102M Details Description
Related parts for PM125SH-102M
CONN HEADER EH SIDE 5POS 2.5MM datasheet.pdf
IC MONITOR SYS TEMP/VOLT 24TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR MC9S08SH FAM datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK DPDT 4A 90DEG datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 15POS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 10 PIN RIGHT AN datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 185MA 1.3 OHM TH datasheet.pdf