Bourns Inc. PM125SH-271M
PM125SH-271M picture photo
Mfg. Part Number
PM125SH-271M
Brief Description
FIXED IND 270UH 750MA 460 MOHM
Datasheet Download
PM125SH-271M.pdf
Availability of PM125SH-271M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM125SH-271M Order Process
Ship out your order
Specifications of PM125SH-271M
Internal Part NumberEIS-PM125SH-271M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
Material - CoreFerrite
Inductance270µH
Tolerance±20%
Current Rating750mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)460 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM125SH-271M
Related LinksPM125S, PM125SH-271M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM125SH-271M Details Description
Related parts for PM125SH-271M
RES SMD 255 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 8XSON datasheet.pdf
IC CTRLR PWM CM OVP HV 8SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
LO-VOLT PROTEX 50FT SEC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf