Powerex Inc. PM150RLA060
PM150RLA060 picture photo
Mfg. Part Number
PM150RLA060
Manufacturer
Product Category
Power Drivers - Modules
Brief Description
MOD IPM L-SER 7PAC 600V 150A
Datasheet Download
PM150RLA060.pdf
Availability of PM150RLA060
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM150RLA060 Order Process
Ship out your order
Specifications of PM150RLA060
Internal Part NumberEIS-PM150RLA060
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyPower Drivers - Modules
SeriesIntellimod™
TypeIGBT
Configuration3 Phase
Current150A
Voltage600V
Voltage - Isolation2500VDC
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM150RLA060
Related LinksPM150, PM150RLA060 Datasheet, Powerex Inc. Distributor
PM150RLA060 Details Description
Related parts for PM150RLA060
CABLE SMA RA-SMA JCK RG316DS 12" datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 200KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
MODULE 5.7" ONBOARD STN BLUE NEG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 150V 0605 datasheet.pdf
TXRX OPT FE MTRJ 2X5DIP datasheet.pdf
RES SMD 4.3M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
VARISTOR 622V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
26 WAY MALE CONN 2 ROW LATCHED datasheet.pdf
OSC XO 76.8MHZ CMOS SMD datasheet.pdf