Bourns Inc. PM1608-100M
PM1608-100M picture photo
Mfg. Part Number
PM1608-100M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 1.1A 160 MOHM SMD
Datasheet Download
PM1608-100M.pdf
Availability of PM1608-100M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM1608-100M Order Process
Ship out your order
Specifications of PM1608-100M
Internal Part NumberEIS-PM1608-100M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM1608
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating1.1A
Current - Saturation1.1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM1608-100M
Related LinksPM160, PM1608-100M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM1608-100M Details Description
Related parts for PM1608-100M
AC/DC CONVERTER 3.3V 11W datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 3A 5DDPAK datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
LED CBI 3MM YELLOW YELLOW TRANSP datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 500MW DO35 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V NP0 1210 datasheet.pdf