Bourns Inc. PM1812-470J
PM1812-470J picture photo
Mfg. Part Number
PM1812-470J
Brief Description
FIXED IND 47UH 140MA 5 OHM SMD
Datasheet Download
PM1812-470J.pdf
Availability of PM1812-470J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM1812-470J Order Process
Ship out your order
Specifications of PM1812-470J
Internal Part NumberEIS-PM1812-470J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM1812
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±5%
Current Rating140mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant10MHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM1812-470J
Related LinksPM181, PM1812-470J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM1812-470J Details Description
Related parts for PM1812-470J
CAP CER 1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC DAC V-OUT 12BIT W/REF 20-DIP datasheet.pdf
CONNECTOR HEADR 42POS SOLDR HOLE datasheet.pdf
EMITTER OSLON 453NM DEEPBLUE SMD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV S3N RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W NPN NC M12 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
EVAL BOARD CAP CHARGER LTC4425 datasheet.pdf
LGH-1 RECEPTACLE datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf