Bourns Inc. PM20-101K
PM20-101K picture photo
Mfg. Part Number
PM20-101K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 40MA 10 OHM SMD
Datasheet Download
PM20-101K.pdf
Availability of PM20-101K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM20-101K Order Process
Ship out your order
Specifications of PM20-101K
Internal Part NumberEIS-PM20-101K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM20
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating40mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)10 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant10MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.086" (2.20mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM20-101K
Related LinksPM20, PM20-101K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM20-101K Details Description
Related parts for PM20-101K
CAP CER 1000PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf