Bourns Inc. PM20-5R6K
PM20-5R6K picture photo
Mfg. Part Number
PM20-5R6K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 200MA 1.8 OHM
Datasheet Download
PM20-5R6K.pdf
Availability of PM20-5R6K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM20-5R6K Order Process
Ship out your order
Specifications of PM20-5R6K
Internal Part NumberEIS-PM20-5R6K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM20
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±10%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.8 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant47MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.086" (2.20mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM20-5R6K
Related LinksPM20, PM20-5R6K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM20-5R6K Details Description
Related parts for PM20-5R6K
RES SMD 45.3KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OCT TRANSP LATCH INV 20-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1.9NH 330MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONN STR PLUG SET SCRW PIN GRY datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 56QFN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 220MA 3.12 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT SKT datasheet.pdf