Bourns Inc. PM20S-R033M
PM20S-R033M picture photo
Mfg. Part Number
PM20S-R033M
Brief Description
FIXED IND 33NH 585MA 180 MOHM
Datasheet Download
PM20S-R033M.pdf
Availability of PM20S-R033M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM20S-R033M Order Process
Ship out your order
Specifications of PM20S-R033M
Internal Part NumberEIS-PM20S-R033M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM20S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance33nH
Tolerance±20%
Current Rating585mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Q @ Freq45 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.086" (2.20mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM20S-R033M
Related LinksPM20S, PM20S-R033M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM20S-R033M Details Description
Related parts for PM20S-R033M
CAP ALUM 33000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 3VWM 8VC SOT23 datasheet.pdf
RES 2.80K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
MC 12P FR 3' 16/1 PVC datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 330MA 3.7 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf