Bourns Inc. PM2110-2R7M
PM2110-2R7M picture photo
Mfg. Part Number
PM2110-2R7M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 16A 4 MOHM SMD
Datasheet Download
PM2110-2R7M.pdf
Availability of PM2110-2R7M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM2110-2R7M Order Process
Ship out your order
Specifications of PM2110-2R7M
Internal Part NumberEIS-PM2110-2R7M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPM2110 Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package77
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM2110
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreIron
Inductance2.7µH
Tolerance±20%
Current Rating16A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension1.200" L x 1.000" W (30.50mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max)0.570" (14.48mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM2110-2R7M
Related LinksPM211, PM2110-2R7M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM2110-2R7M Details Description
Related parts for PM2110-2R7M
DIODE ARRAY SBR 45V 10A TO220AB datasheet.pdf
RES 330 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 121 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 12"W datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 3A datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.8V 500MW DO35 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO-219AB datasheet.pdf
IC BATT CHARGER CTLR BUCK 38QFN datasheet.pdf
FAN 120X25MM LCKD RTR 24VDC datasheet.pdf