Bourns Inc. PM2110-470K
PM2110-470K picture photo
Mfg. Part Number
PM2110-470K
Brief Description
FIXED IND 47UH 6.5A 22 MOHM SMD
Datasheet Download
PM2110-470K.pdf
Availability of PM2110-470K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM2110-470K Order Process
Ship out your order
Specifications of PM2110-470K
Internal Part NumberEIS-PM2110-470K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Material - CoreIron
Inductance47µH
Tolerance±10%
Current Rating6.5A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)22 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension1.200" L x 1.000" W (30.50mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max)0.620" (15.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM2110-470K
Related LinksPM211, PM2110-470K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM2110-470K Details Description
Related parts for PM2110-470K
IDC CABLE - MSD10K/MC10F/MCF10K datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
BOARD EVAL LPC2919 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
LED XLAMP 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 2W DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.25% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONICAL SHARP 1.0MM (0.04) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
500 mA Differential Driver and Dual Low Noise VF Amplifiers IC datasheet.pdf