Bourns Inc. PM2110-470K
PM2110-470K picture photo
Mfg. Part Number
PM2110-470K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 6.5A 22 MOHM SMD
Datasheet Download
PM2110-470K.pdf
Availability of PM2110-470K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM2110-470K Order Process
Ship out your order
Specifications of PM2110-470K
Internal Part NumberEIS-PM2110-470K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPM2110 Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package77
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM2110
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreIron
Inductance47µH
Tolerance±10%
Current Rating6.5A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)22 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension1.200" L x 1.000" W (30.50mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max)0.620" (15.75mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM2110-470K
Related LinksPM211, PM2110-470K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM2110-470K Details Description
Related parts for PM2110-470K
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
IC HITAG2 MOD MOA2 PLLMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 1M OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS W/SKT WALL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 60"L X 36"W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
MULTI TOUCH RING ENCODER BL HT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 287.5MHZ 6CLCC datasheet.pdf