Bourns Inc. PM2120-270K
PM2120-270K picture photo
Mfg. Part Number
PM2120-270K
Brief Description
FIXED IND 27UH 10.4A 12 MOHM SMD
Datasheet Download
PM2120-270K.pdf
Availability of PM2120-270K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM2120-270K Order Process
Ship out your order
Specifications of PM2120-270K
Internal Part NumberEIS-PM2120-270K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPM2120 Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Material - CoreIron
Inductance27µH
Tolerance±10%
Current Rating10.4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)12 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension1.200" L x 1.000" W (30.50mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max)0.820" (20.83mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM2120-270K
Related LinksPM212, PM2120-270K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM2120-270K Details Description
Related parts for PM2120-270K
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CUSTOMER HDR RA datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRANSF LINE MATCHING datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 36PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
HDM 5EMPR062F090O K datasheet.pdf
IC MMIC PWR AMP 2W 32QFN datasheet.pdf