Bivar, Inc. PM3-PBWDW12.0
PM3-PBWDW12.0 picture photo
Mfg. Part Number
PM3-PBWDW12.0
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PNL MNT BLUE 20MA W/WIRE: 12"
Datasheet Download
PM3-PBWDW12.0.pdf
Availability of PM3-PBWDW12.0
QUANTITY
PM3-PBWDW12.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PM3-PBWDW12.0
Internal Part NumberEIS-PM3-PBWDW12.0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPanel Mount Indicators
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesPM3
TypeLED
Lamp ColorBlue
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage8 V ~ 48 V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.19" (4.83mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 5.90mm
Millicandela Rating200mcd
Wavelength - Peak470nm
Viewing Angle120°
Termination StyleWire Leads - 12" (304.80mm)
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM3-PBWDW12.0
Related LinksPM3-PB, PM3-PBWDW12.0 Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
PM3-PBWDW12.0 Details Description
Related parts for PM3-PBWDW12.0
IC REG BUCK ADJ 0.3A SOT23-6 datasheet.pdf
IC TRANSCVR 3ST 8BIT INV 20SOIC datasheet.pdf
CONN FFC TOP 26POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 40POS 2MM T/H datasheet.pdf
FUSE 2.25A 250V NON STD SLOW datasheet.pdf
IC AMP AUD CLASS D BTL PWRSSO36 datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 0.100 SMD datasheet.pdf
50POS F SC FILTER TYPE 3 datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf