Bivar, Inc. PM3-PBWDW12.0
PM3-PBWDW12.0 picture photo
Mfg. Part Number
PM3-PBWDW12.0
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PNL MNT BLUE 20MA W/WIRE: 12"
Datasheet Download
PM3-PBWDW12.0.pdf
Availability of PM3-PBWDW12.0
QUANTITY
PM3-PBWDW12.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PM3-PBWDW12.0
Internal Part NumberEIS-PM3-PBWDW12.0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPanel Mount Indicators
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesPM3
TypeLED
Lamp ColorBlue
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC/DC
Voltage8 V ~ 48 V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.19" (4.83mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 5.90mm
Millicandela Rating200mcd
Wavelength - Peak470nm
Viewing Angle120°
Termination StyleWire Leads - 12" (304.80mm)
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM3-PBWDW12.0
Related LinksPM3-PB, PM3-PBWDW12.0 Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
PM3-PBWDW12.0 Details Description
Related parts for PM3-PBWDW12.0
RES SMD 178K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 10K 3WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 50POS datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 36POS 2MM T/H datasheet.pdf
C/A 62.5/125 1.6MM LC 26M datasheet.pdf
FUSE T/D CLASS CC 6A 600V datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 3.3VIN 9VOUT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 2" BLACK 3X6" datasheet.pdf