Bourns Inc. PM32-2R2M-RC
PM32-2R2M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM32-2R2M-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 1.65A 90 MOHM
Datasheet Download
PM32-2R2M-RC.pdf
Availability of PM32-2R2M-RC
QUANTITY
PM32-2R2M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM32-2R2M-RC
Internal Part NumberEIS-PM32-2R2M-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM32
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating1.65A
Current - Saturation1.85A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)90 mOhm Max
Q @ Freq22 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant75MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM32-2R2M-RC
Related LinksPM32-2, PM32-2R2M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM32-2R2M-RC Details Description
Related parts for PM32-2R2M-RC
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 100KSPS 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE INDUST 50A 415V BS IEC datasheet.pdf
CBL 32POS 0.5MM JMPR TYPE D 8" datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS INLINE SKT datasheet.pdf