Bourns Inc. PM32-391M-RC
PM32-391M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM32-391M-RC
Brief Description
FIXED IND 390UH 120MA 10.8 OHM
Datasheet Download
PM32-391M-RC.pdf
Availability of PM32-391M-RC
QUANTITY
PM32-391M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM32-391M-RC
Internal Part NumberEIS-PM32-391M-RC
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±20%
Current Rating120mA
Current - Saturation140mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)10.8 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant5.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM32-391M-RC
Related LinksPM32-3, PM32-391M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM32-391M-RC Details Description
Related parts for PM32-391M-RC
CONN ADAPT SMA JACK TO MMCX JACK datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5.1V OUT 100MA datasheet.pdf
IC RELAY PHOTOVO 40V 4-SOP datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 548-FCBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 130MA 3.4 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HOOD BOTTOM ENTRY SZ24B datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
CAP FILM 820PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf