Bourns Inc. PM32-3R3M-RC
PM32-3R3M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM32-3R3M-RC
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 1.4A 110 MOHM
Datasheet Download
PM32-3R3M-RC.pdf
Availability of PM32-3R3M-RC
QUANTITY
PM32-3R3M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM32-3R3M-RC
Internal Part NumberEIS-PM32-3R3M-RC
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating1.4A
Current - Saturation1.6A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant68MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM32-3R3M-RC
Related LinksPM32-3, PM32-3R3M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM32-3R3M-RC Details Description
Related parts for PM32-3R3M-RC
XFRMR LAMINATED 5VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES 13.5K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE SENSOR ABSOLUTE 6-SIP datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.2V 0.3A 6HSON datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 26POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FJ GIGE POWER CABLE 5M datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
CONN EDGE .100 36POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN M23 datasheet.pdf