Bourns Inc. PM32-3R3M-RC
PM32-3R3M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM32-3R3M-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 1.4A 110 MOHM
Datasheet Download
PM32-3R3M-RC.pdf
Availability of PM32-3R3M-RC
QUANTITY
PM32-3R3M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM32-3R3M-RC
Internal Part NumberEIS-PM32-3R3M-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM32
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating1.4A
Current - Saturation1.6A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant68MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM32-3R3M-RC
Related LinksPM32-3, PM32-3R3M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM32-3R3M-RC Details Description
Related parts for PM32-3R3M-RC
IC 24-BIT DELTA-SIGMA A/D 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X6S 0603 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONTACT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf