Bourns Inc. PM3602-100-B-RC
PM3602-100-B-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM3602-100-B-RC
Manufacturer
Product Category
Arrays, Signal Transformers
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 100UH SMD
Datasheet Download
PM3602-100-B-RC.pdf
Availability of PM3602-100-B-RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM3602-100-B-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM3602-100-B-RC
Internal Part NumberEIS-PM3602-100-B-RC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesPM3600
PackagingBulk
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series400µH
Inductance - Connected In Parallel100µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel580mA
Current Rating - Series290mA
Current Saturation - Parallel-
Current Saturation - Series-
DC Resistance (DCR) - Parallel400 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series1.6 Ohm Max
ShieldingUnshielded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.452" L x 0.354" W (11.48mm x 8.99mm)
Height0.225" (5.72mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM3602-100-B-RC
Related LinksPM3602-, PM3602-100-B-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM3602-100-B-RC Details Description
Related parts for PM3602-100-B-RC
CONN HEADR BRKWAY .100 06POS R/A datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 32-LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 2DIGIT ALGAAS CC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
CONN TRIAX PLUG 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSHRINK datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.2V SNT-4A datasheet.pdf