Bourns Inc. PM3602-250-B-RC
PM3602-250-B-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM3602-250-B-RC
Manufacturer
Product Category
Arrays, Signal Transformers
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 250UH SMD
Datasheet Download
PM3602-250-B-RC.pdf
Availability of PM3602-250-B-RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM3602-250-B-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM3602-250-B-RC
Internal Part NumberEIS-PM3602-250-B-RC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesPM3600
PackagingBulk
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series1mH
Inductance - Connected In Parallel250µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel330mA
Current Rating - Series170mA
Current Saturation - Parallel-
Current Saturation - Series-
DC Resistance (DCR) - Parallel1.19 Ohm Max
DC Resistance (DCR) - Series4.76 Ohm Max
ShieldingUnshielded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.452" L x 0.354" W (11.48mm x 8.99mm)
Height0.225" (5.72mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM3602-250-B-RC
Related LinksPM3602-, PM3602-250-B-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM3602-250-B-RC Details Description
Related parts for PM3602-250-B-RC
IC POT DGTL 50K 256POS 10MSOP datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.25W TH datasheet.pdf
IC PLL MULTI-CLK GEN DUAL 20QSOP datasheet.pdf
IC MPU INTERPRISE 266MHZ 256BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN STRIP HEADER 1POS .100 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN RECEPT 24POS PLUG datasheet.pdf
CONN MULTI-TAP DBL SIDE CLR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 25A datasheet.pdf