Bourns Inc. PM3604-33-B-RC
PM3604-33-B-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM3604-33-B-RC
Manufacturer
Product Category
Arrays, Signal Transformers
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 33UH SMD
Datasheet Download
PM3604-33-B-RC.pdf
Availability of PM3604-33-B-RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM3604-33-B-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM3604-33-B-RC
Internal Part NumberEIS-PM3604-33-B-RC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesPM3600
PackagingBulk
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series132µH
Inductance - Connected In Parallel33µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel1.6A
Current Rating - Series800mA
Current Saturation - Parallel-
Current Saturation - Series-
DC Resistance (DCR) - Parallel78 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series310 mOhm Max
ShieldingUnshielded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.550" L x 0.452" W (13.97mm x 11.48mm)
Height0.265" (6.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM3604-33-B-RC
Related LinksPM3604-, PM3604-33-B-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM3604-33-B-RC Details Description
Related parts for PM3604-33-B-RC
LED AMBER 2MM ROUND T/H datasheet.pdf
MODULE ME CUSTOMIZABLE JTAG datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.8V 1A 5SPAK datasheet.pdf
IC FIFO SS 65536X18 10NS 64-TQFP datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 100VQFP datasheet.pdf
RES 4.12 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
KIT START VIDEO SPARTAN3A DSP datasheet.pdf
SGE1510-2-0810A-5000C datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HDI RECP ASSY 2 ROW 120 POS datasheet.pdf