Bourns Inc. PM40-101K
PM40-101K picture photo
Mfg. Part Number
PM40-101K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 110MA 8 OHM SMD
Datasheet Download
PM40-101K.pdf
Availability of PM40-101K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM40-101K Order Process
Ship out your order
Specifications of PM40-101K
Internal Part NumberEIS-PM40-101K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM40
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CorePowdered Iron
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating110mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)8 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant7MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM40-101K
Related LinksPM40, PM40-101K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM40-101K Details Description
Related parts for PM40-101K
TRANS PNP BIP+MOS EMT6 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 9POS 5MM datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 28TQFN datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 120MA 8 OHM SMD datasheet.pdf