Bourns Inc. PM40-1R5K
PM40-1R5K picture photo
Mfg. Part Number
PM40-1R5K
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 410MA 600 MOHM
Datasheet Download
PM40-1R5K.pdf
Availability of PM40-1R5K
QUANTITY
PM40-1R5K Order Process
Ship out your order
Specifications of PM40-1R5K
Internal Part NumberEIS-PM40-1R5K
Material - CorePowdered Iron
Inductance1.5µH
Tolerance±10%
Current Rating410mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)600 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant70MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM40-1R5K
Related LinksPM40, PM40-1R5K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM40-1R5K Details Description
Related parts for PM40-1R5K
VARISTOR 35V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FILTER SAW 710MHZ LTEXVII SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 14POS datasheet.pdf
RES 350 OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf