Bourns Inc. PM40-330K
PM40-330K picture photo
Mfg. Part Number
PM40-330K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33UH 160MA 4 OHM SMD
Datasheet Download
PM40-330K.pdf
Availability of PM40-330K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM40-330K Order Process
Ship out your order
Specifications of PM40-330K
Internal Part NumberEIS-PM40-330K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM40
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CorePowdered Iron
Inductance33µH
Tolerance±10%
Current Rating160mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant11MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM40-330K
Related LinksPM40, PM40-330K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM40-330K Details Description
Related parts for PM40-330K
BOX ABS BLACK 7.48"L X 4.33"W datasheet.pdf
IC QUAD 2-INPUT MUX 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.83KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.05V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 715 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS .100 L.143 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 15V 67MA OUTPUT datasheet.pdf