Bourns Inc. PM40-470K
PM40-470K picture photo
Mfg. Part Number
PM40-470K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 140MA 5 OHM SMD
Datasheet Download
PM40-470K.pdf
Availability of PM40-470K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM40-470K Order Process
Ship out your order
Specifications of PM40-470K
Internal Part NumberEIS-PM40-470K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM40
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CorePowdered Iron
Inductance47µH
Tolerance±10%
Current Rating140mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant10MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM40-470K
Related LinksPM40, PM40-470K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM40-470K Details Description
Related parts for PM40-470K
IC CPLD 128MC 20NS 84PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO15 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 60POS STR SMD datasheet.pdf
CABLE LC SM TEST KIT LC/LC datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 2910 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf