NMB Technologies Corp. PM42L-048-HHC9
PM42L-048-HHC9 picture photo
Mfg. Part Number
PM42L-048-HHC9
Manufacturer
Product Category
Stepper Motors
Brief Description
MOTOR STEPPER 42MM 24VDC 7.5DEG
Datasheet Download
PM42L-048-HHC9.pdf
Availability of PM42L-048-HHC9
QUANTITY
PM42L-048-HHC9 Order Process
Ship out your order
Specifications of PM42L-048-HHC9
Internal Part NumberEIS-PM42L-048-HHC9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesStepper Motor Engineering
RoHS InformationPM42L-048-HHC9 Material
Featured ProductStandard Permanent Magnet Stepper Motors
Standard Package20
Category Motors, Solenoids, Driver Boards/Modules
FamilyStepper Motors
SeriesPM
TypeStandard
Coil TypeBipolar
Voltage - Rated24VDC
Steps per Revolution48
Step Angle7.5°
Torque - Holding (oz-in / mNm)17.6 / 124
Diameter - Body1.65" (42.00mm)
Diameter - Shaft0.118" (3.00mm)
Length - Shaft and Bearing0.472" (12.00mm)
Mounting Hole Spacing1.95" (49.48mm)
Length - Lead Wire11.81" (300.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM42L-048-HHC9
Related LinksPM42L-0, PM42L-048-HHC9 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
PM42L-048-HHC9 Details Description
Related parts for PM42L-048-HHC9
TVS DIODE 21.8VWM 39.1VC 1.5KE datasheet.pdf
ADAPTER SOCKET 56-TSOP TO 40-DIP datasheet.pdf
CONN POWER HEADER BP 8POS GOLD datasheet.pdf