Bourns Inc. PM42S-2R2
PM42S-2R2 picture photo
Mfg. Part Number
PM42S-2R2
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 1.32A 75 MOHM
Datasheet Download
PM42S-2R2.pdf
Availability of PM42S-2R2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM42S-2R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PM42S-2R2
Internal Part NumberEIS-PM42S-2R2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM42S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±30%
Current Rating1.32A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)75 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM42S-2R2
Related LinksPM42, PM42S-2R2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM42S-2R2 Details Description
Related parts for PM42S-2R2
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO247 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB OTP 84PLCC datasheet.pdf
CONTROLLER 5-WIRE SER RESISTIVE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf