Bourns Inc. PM42S-2R2
PM42S-2R2 picture photo
Mfg. Part Number
PM42S-2R2
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 1.32A 75 MOHM
Datasheet Download
PM42S-2R2.pdf
Availability of PM42S-2R2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM42S-2R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PM42S-2R2
Internal Part NumberEIS-PM42S-2R2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM42S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±30%
Current Rating1.32A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)75 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM42S-2R2
Related LinksPM42, PM42S-2R2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM42S-2R2 Details Description
Related parts for PM42S-2R2
CONN HEADER .100 SINGL R/A 16POS datasheet.pdf
CONN INTERFACE SEAL 15POS UMNL datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK/NAT 4.72"LX4.06"W datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 9pF 70 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HDR INVRTD 94/2POS STR PCB datasheet.pdf
CAP CER 22PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
OPTO INTERRUPTER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 58MM datasheet.pdf