Bourns Inc. PM42S-680-RC
PM42S-680-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM42S-680-RC
Brief Description
FIXED IND 68UH 500MA 860 MOHM
Datasheet Download
PM42S-680-RC.pdf
Availability of PM42S-680-RC
QUANTITY
PM42S-680-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM42S-680-RC
Internal Part NumberEIS-PM42S-680-RC
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±30%
Current Rating500mA
Current - Saturation380mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)860 mOhm Max
Q @ Freq7 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant13MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM42S-680-RC
Related LinksPM42S-, PM42S-680-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM42S-680-RC Details Description
Related parts for PM42S-680-RC
FIXED IND 2.2NH 1.5A 35 MOHM SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V ESD 14-S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 800MHZ 520FCBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 9SRT datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM 30POS GOLD PCB datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 SKT RECP datasheet.pdf
100UF 250V 16X25MM 105C 4000H datasheet.pdf