| Internal Part Number | EIS-PM5-A5W12V | |
| Featured Product | Panel Mount Indicators | |
| Standard Package | 10 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Panel Indicators, Pilot Lights | |
| Series | PM5 | |
| Type | LED | |
| Lamp Color | White | |
| Lens Color | White | |
| Lens Transparency | Fresnel | |
| Ratings | DC | |
| Voltage | 12V | |
| Current | - | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.25" (6.35mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Flat Top, 5.10mm | |
| Millicandela Rating | 414mcd | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Viewing Angle | 120° | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Ingress Protection | IP67 | |
| Features | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | PM5-A5W12V | |
| Related Links | PM5-A, PM5-A5W12V Datasheet, Bivar, Inc. Distributor | |
 | 0039014047 | CONN PLUG 4POS VERT SINGLE | datasheet.pdf | |