Bivar, Inc. PM5-B5B28V
PM5-B5B28V picture photo
Mfg. Part Number
PM5-B5B28V
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PANEL MOUNT ASSEMBLY BLUE, 5MM
Datasheet Download
PM5-B5B28V.pdf
Availability of PM5-B5B28V
QUANTITY
PM5-B5B28V Order Process
Ship out your order
Specifications of PM5-B5B28V
Internal Part NumberEIS-PM5-B5B28V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPanel Mount Indicators
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesPM5
TypeLED
Lamp ColorBlue
Lens ColorBlue
Lens TransparencyFresnel
RatingsDC
Voltage24 V ~ 28 V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.20" (5.08mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 5.10mm
Millicandela Rating128mcd
Wavelength - Peak470nm
Viewing Angle120°
Termination StyleWire Leads
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM5-B5B28V
Related LinksPM5-B, PM5-B5B28V Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
PM5-B5B28V Details Description
Related parts for PM5-B5B28V
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Z300 CABLE 8 METERS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR SGL-END FMALE 3POS 6' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
MA-15DP21CC M M12 CONN 2N/C+1N/O datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf