Bourns Inc. PM5022-102M-RC
PM5022-102M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM5022-102M-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1MH 1A 1.8 OHM SMD
Datasheet Download
PM5022-102M-RC.pdf
Availability of PM5022-102M-RC
QUANTITY
PM5022-102M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM5022-102M-RC
Internal Part NumberEIS-PM5022-102M-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM5022
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1mH
Tolerance±20%
Current Rating500mA
Current - Saturation1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.8 Ohm
Q @ Freq10 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant2MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.720" L x 0.602" W (18.30mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)0.272" (6.90mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM5022-102M-RC
Related LinksPM5022-, PM5022-102M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM5022-102M-RC Details Description
Related parts for PM5022-102M-RC
IC VREF SHUNT 6.17V SOT223 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL LV 6MINIQFN datasheet.pdf
IC FPGA 143 I/O 196CSP datasheet.pdf
IC INTEGER-N PLL W/VCO 28QFN datasheet.pdf
CONN HDR 2.0MM SNGL PCB RA 7POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL 10UMAX datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN INSERT 19POS PIN datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf