Bourns Inc. PM5022-221K-RC
PM5022-221K-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM5022-221K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 220UH 2.2A 420 MOHM
Datasheet Download
PM5022-221K-RC.pdf
Availability of PM5022-221K-RC
QUANTITY
PM5022-221K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM5022-221K-RC
Internal Part NumberEIS-PM5022-221K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM5022
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±10%
Current Rating1.1A
Current - Saturation2.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)420 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant4.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.720" L x 0.551" W (18.30mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)0.272" (6.90mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM5022-221K-RC
Related LinksPM5022-, PM5022-221K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM5022-221K-RC Details Description
Related parts for PM5022-221K-RC
RES SMD 121 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 720MA 400 MOHM datasheet.pdf
TOOL INSERTION 50POS 5ROWS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf