Bourns Inc. PM5022H-3R9M-RC
PM5022H-3R9M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM5022H-3R9M-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 9A 12 MOHM SMD
Datasheet Download
PM5022H-3R9M-RC.pdf
Availability of PM5022H-3R9M-RC
QUANTITY
PM5022H-3R9M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM5022H-3R9M-RC
Internal Part NumberEIS-PM5022H-3R9M-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM5022H
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.9µH
Tolerance±20%
Current Rating9A
Current - Saturation15A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)12 mOhm
Q @ Freq38 @ 3MHz
Frequency - Self Resonant36MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.866" L x 0.591" W (22.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.307" (7.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM5022H-3R9M-RC
Related LinksPM5022H, PM5022H-3R9M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM5022H-3R9M-RC Details Description
Related parts for PM5022H-3R9M-RC
FIXED IND 12UH 590MA 810 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf